niedziela, 9 stycznia 2011

Madonna - liczą się czyny, nie słowa.

Facebook. Właśnie tam Madonna udowodniła swoją pozycję dodając chronologicznie wideoklipy do własnych singli.

"Królowa jest tylko jedna".
Chociaż wokalistka zwana Madonną nigdy do mnie nie trafiała to zawsze ceniłem ją za umiejętność dopasowania się do obowiązujących trendów i trwałe materializowanie się w nich. Raz wychodziło jej to lepiej, raz gorzej, ale ZAWSZE było dobrze i głośno. 
Marka "Madonna" stoi na najwyższej półce marek branży muzycznej. Chyba, że o gwiazdy nie możemy nazwać marką? Bzdura, ale i z takimi opiniami się już spotkałem.
Madonna jest niczym kameleon branży rozrywkowej - jej muzyka, czy szereg działań takich jak wygląd, zachowanie sceniczne, kostiumy, strategie promocyjne zawsze pozostają na czasie.
Dlatego też niewierny, nawrócony poddany kilkanaście dni temu kliknąłem "Lubię to" na jej fan page'u w oczekiwaniu na jakiś boom... I nie zawiodłem się. (Subiektywnie)
Kilka dni później (dokładnie 30 grudnia 2010) na FP Madonny rozpoczęło się proste, lecz ciekawe i NIEME działanie - dodawanie kilku klipów dziennie na wall. Tak Madonna zaczynała pokazywać swoją przewagę nad innymi, posiadającymi już fan page, artystami. Może na Was nie zrobi to większego wrażenia, ale ja zaobserwowałem w tym działaniu coś, czego nie widziałem dotąd na innych. Dlatego doszukuję się w nim ukrytego zamiaru.

To przemyślana strategia, czy działanie przypadkowe? W każdym razie ukazuje potęgę marki 'Madonna' na rynku muzycznym.

Facebook - Madonna. Liczą się czyny, nie słowa.

 • 17 grudnia 2010 - Madonna komunikuje na Facebooku, że ma zamiar ruszyć z nowym materiałem i szuka ludzi. Prawie natychmiast zaczynają to komunikować media na całym świecie.
Źródło: http://www.facebook.com/madonna
 • Od 17-go aż do 30 grudnia facebookowy wall Madonny milczy...  facebookowi fani umieszczają bez przerwy pytania na jej tablicy. Zero reakcji operatora profilu;
Źródło: http://www.facebook.com/madonna | wycinek z animacji na wallu artystki.
 • Co Madonna próbuje osiągnąć? Prezentuje "portfolio"? Inspiruje ludzi? POKAZUJE SWÓJ STATUS i broni zagrożonej przez młodych artystów pozycji?
  • W ubiegły czwartek (6 stycznia 2011) został dodany ostatni Klip artystki "Celebration", który dotychczas zamyka jej dyskografię oraz całkowicie NIEME działanie animacyjne - paradoks?
  "Nieme działania animacyjne"
   Teledyski były dodawane bez komentarzy, a mimo to na wallu Madonny huczało od dyskusji; każdy dodany klip generował kilkaset komentarzy, a do 12 000 /na klip/ klikało w "Lubię to". (przy ponad 3,5 mln fanów na Facebooku)
   Takie działanie było do przewidzenia chociażby z uwagi na sceniczny staż artystki. 
   Równie dobrze możemy powiedzieć, że to działanie było bezcelowe. Czy na pewno?
   Nie zapominajmy też, że każdy z wklejonych na wall Madonny klipów możemy udostępnić / wkleić do siebie, nasi znajomi do siebie, itd... 

   Często obserwuję walle topowych artystów i niezwykle irytuje mnie traktowanie tego narzędzia, jak słupa ogłoszeniowego, bez emocji - bez budowania autentyczności, bez budowania dialogu: /Mariah Carey/

   Źródło: http://www.facebook.com/mariahcarey
   Mariah: 324 komentarze do przypadkowo wybranego przeze mnie statusu.

   Vs. Lady Gaga (podobno mistrzyni wykorzystania samorodnego talentu marketingowego, posiada ponad 26 mln fanów na Facebooku)

   Źródło: http://www.facebook.com/ladygaga

   Gaga: 3659 komentarzy do przypadkowo wybranego przeze mnie statusu.


   Żałuję, że nie zwróciłem uwagi ile wynosiła liczba facebookowych fanów Madonny przed opisywanym ruchem. Ciekawi mnie, co nastąpiło po dodaniu kolekcji klipów artystki.
   Czy wg Was opisywane przeze mnie działanie jest celowym ruchem operatora działań Madonny na Facebooku, czy przypadkowym działaniem animacyjnym?


   Pzdr,
   mn